BLACK LANDSCAPES

Impresja filmowa

TO-EN Butoh Company

To filmowy notatnik osobisty, kalejdoskopowa impresja, zbiór zdarzeń i krajobrazów, które pozornie niepowiązane i przelotne, kreślą krótką, kameralną opowieść o relacji między człowiekiem, naturą i cywilizacją. Utwór powstał na styku tańca, fotografii, muzyki i poezji, czerpiąc z wrażeniowości japońskiej prozy przełomu X/XI wieku. Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

fot. Fredrik Wretman

scenariusz, reżyseria, choreografia i wykonanie: TO-EN

zdjęcia: TO-EN, Fredrik Wretman, Paweł Maciak

muzyka: Jacaszek

montaż: TO-EN, Anna Błaszczyk

TO-EN - jest tancerką butoh i choreografką. Przez wiele lat mieszkała w Szwecji, gdzie studiowała metodę tańca butoh pod okiem choreografki i artystki butoh SU-EN, dyrektora artystycznego zespołu SU-EN Butoh Company. W 2009 roku, w Sztokholmie odbyła się pierwsza solowa premiera TO-EN pt. “WHITE – biały”. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. W tym samym roku artystka powróciła do Polski. TO-EN tworzy spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site-specific, interwencje, land art, improwizacje, warsztaty, wystawy, autorskie wykłady o tańcu i kulturze Japonii, równocześnie działając na rzecz społeczności osób starszych w Polsce. TO-EN rozwija taniec butoh oparty na Metodzie SU-EN. Metoda SU-EN wywodzi się z nauk tancerzy i założycieli butoh: legendarnej Yoko Ashikawy i Metody Tatsumiego Hijikaty, rozwijanych w Japonii w latach 1988-1994, a następnie przekształconych w Metodę Tomoe Shizune i Hakutobo.

IG/FB: @toenbutohcompany
X (twitter): toenbutohco_
WEB: www.toenbutoh.com
VIMEO:toenbutohcompany

Jacaszek - kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami, fotografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi. Autor muzyki do filmu, teatru, słuchowisk. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Mieszka w Gdańsku. Strona artysty: http://jacaszek.com.