W spektaklu VALESKA VALESKA VALESKA VALSKA w koncepcji i choreografii Dominiki Knapik czwórka tancerzy zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia dla twórców jest życiorys i twórczość Valeski Gert - jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość. Rozmaite kryzysy od ekologicznego po społeczno-polityczne, napędzane przez konflikty zbrojne wymagają od nas zadania sobie pytania o sens uprawiania sztuki w tak niezrozumiałym świecie. Być może odpowiedzią na niestabilną naturę naszych czasów może być język groteski? Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Uważana za prekursorkę awangardowego performance’u, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu. Twórcy VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA zbudują kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grając z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów, którzy poruszą ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób.

Tylko kotek będzie ze mną. Umarłam, więc nie mogę go już karmić. Jest głodny. W desperacji zaczyna mnie gryźć Śmierdzę. On już mnie nie lubi. Miauczy głośno tak długo, aż sąsiedzi zauważą i wyważą drzwi…

Koncept, reżyseria, choreografia: Dominika Knapik
Asystent choreografki: Dominik Więcek
Kreacja i performans: Daniela Komędera - Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska,
Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska
Reżyseria światła, video: Wolfgang Macher
Muzyka: Doministry Dominik Strycharski
Kostiumy: Dominik Więcek
Kierowniczka produkcji: Alicja Berejowska (Perform for Change)
Produkcja: Fundacja Performa

Prapremiera:

pt. 25.11.2022, 19:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Bilety: 25/35 PLN
Spektakl z partyturą ruchowo-tekstową

TWÓRCY

  • Jest choreografką, reżyserką, tancerką i aktorką. Absolwentką Akademii Sztuk Teatralnych im.St.Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale

    Aktorskim. Laureatką wielu stypendiów (DanceWeb w 2007 roku, ArtsLink w 2009, a w 2011 roku stypendium Ministerstwa Kultury) i rezydencji artystycznych (m.in. Tanzhaus Düsseldorf). W 2008 roku współzałożyła kolektyw artystyczny Harakiri Farmers, z którym zrealizowała wiele interdyscyplinarnych projektów prezentowanych na festiwalach takich jak: Polska Platforma Tańca, Polish Express III w HAU w Berlinie, Malta Festiwal w Poznaniu czy Bonn International Dance Solo Festival.

    W 2012 roku zainicjowała przegląd Nowy Taniec w Starym Krakowie, a także współpracowała jako kuratorka dla Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Regularnie współpracuje z ważnymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi, takimi jak Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Nowy Teatr w Warszawie, Narodowy Teatr w Warszawie, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, MCHAT/Moskwa, Thalia Theater w Hamburgu, Schauspielhaus Bochum czy University of Michigan. Jako choreografka współpracowała m.in. z: Igą Gańczarczyk, Eweliną Marciniak, Mają Kleczewską, Radkiem Rychcikiem, Anną Smolar, Anną Augustynowicz, Pawłem Łysakiem, Janem Klatą, Moniką Strzępką, Pawłem Miśkiewiczem, Remigiuszem Brzykiem, Bartoszem Szydłowskim, Malcolmem Tulipem, Julią Wissert i Olafem Kröckiem. Autorka choreografii do większości spektakli Eweliny Marciniak ( m.in. ”Amatorki”, „Portret Damy”, „Morfina”, „Śmierć i dziewczyna”), ostatnio Der Boxer w Thalia Theater Hamburg (Nagroda Faust), Die Jungfrau von Orleans w Nationaltheater Mannheim i Die Jakobsbücher w Thalia Theater w Hamburgu.

    W 2015 roku, jako pierwszy choreograf, została nominowana do prestiżowej nagrody Paszporty Polityki w kategorii “Teatr”. Laureatka wielu nagród indywidualnych (m.in. Złotej Maski za Leni Riefenstahl. Epizody Niepamięci, Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa za choreografię do Portretu Damy, nagroda za choreografię do spektaklu Baba- Dziwo w ramach konkursu Klasyka Żywa 2019) oraz nagród kolektywnych ( Tukan OFF/PPA Wrocław za spektakl „Nie ja”, I Nagroda w Konkursie „Nowe Sytuacje”podczas Fesiwalu Malta w 2008 roku za spektakl ‚keret”). Od 2017 roku pracuje jako reżyserka wystawiając Popołudnie Fauna w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Bang Bang w Teatrze Jaracza w Łodzi, Camp Cataract w Teatrze Słowackiego w Krakowie oraz Babę Dziwo w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. W 2020 roku wyreżyserowała Agon – monodram choreograficzny, którego premiera odbyła się na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Jej najnowszą pracą reżyserską jest spektakl Tiki i inne zabawy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, który miał premierę w czerwcu 2021.

    Styl Dominiki Knapik charakteryzuje się poczuciem humoru oraz swobodnym korzystaniem z różnych dziedzin sztuki. Jego materią są codzienne gesty poddane silnej formalizacji.

    www.dominikaknapik.com

  • Tancerka, performerka, choreografka. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST w Krakowie. Do jej ostatnich produkcji należy solo MISSPIECE, MANHATTAN współtworzony z Danielą Komęderą-Miśkiewicz oraz STICKY FINGERS CLUB tworzony kolektywnie z Moniką Witkowską, Danielą Komęderą-Miśkiewicz i Dominikiem Więckiem. Współpracowała z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem ROZBARK oraz Krakowskim Centrum Choreograficznym. Brała udział w spektaklach: Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, Jakuba Lewandowskiego, Eryka Makohona, Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej, Macieja Kuźmińskiego, Radosława Rychcika, Magdaleny Piekorz, Quana Bui Ngoc. Występowała m.in. w: Szwecji, Chinach, Włoszech, Gruzji, Holandii, Ukrainie oraz w Austrii. Jest dwukrotną stypendystką MKiDN i Prezydenta Miasta Krakowa. Obecnie współpracuje z Krakowskim Centrum Choreograficznym.

  • Rocznik 92. – tancerz, choreograf, performer, fotograf mody i stylista. Absolwent PWST w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, stypendysta Folkwang Universität der Kunste w Essen.

    Współpracował m.in. z Jackiem Łumińskim, Jerzym Stuhrem, Giorgią Maddammą, Idanem Cohenem, Jeansem van Daelem, Sylwią Hefczyńską-Lewandowską, Erykiem Makohonem, Karoliną Kroczak, Tomaszem Wygodą, Mariuszem Trelińskim i niemiecka grupą Bodytalk (Yoshiko Wakki, Rolf Baum). W latach 2016-2019 tancerz-artysta Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Stworzył lub współtworzył spektakle takie jak Bromance, Musica Posthumana, Sicky Fingers Club czy Café Müller. Jego prace charakteryzuje lekkość formy, balansowanie na przecięciu sztuk i gatunków teatralnych oraz zabawa z własnym wizerunkiem.

    www.dominikwiecek.com

  • Tancerka, choreografka, performerka. Ukończyła PWST w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca. Współpracuje z Joe Alterem, Sławkiem Krawczyńskim, Anią Godowską, Teatrem Dada von Bzdulow, Lubelskim Teatrem Tańca, Agnieszką Glińską, Heleną Ganjalyan, Teatrem Amareya, Weroniką Pelczyńską, Kayą Kołodziejczyk, Maciejem Kuźmińskim, Quan Bui Ngoc, Kasią Kanią, Piotrem Stankiem, Brianem Michelsem, Jackiem Łumińskim. Wraz z artystami z Niemiec tworzyła kolektyw, w którym wyprodukowała m.in. Heimsuchung/Nawiedzenie-, otrzymując nagrodę Złota Maska za choreografię. Jest stypendystką Alternatywnej Akademii Tańca Grażyny Kulczyk w Starym Browarze oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Spektakl Manhattan, który współtworzy z Dominiką Wiak wygrał konkurs do puli Polskiej Sieci Tańca w 2020 r., konkurs Teatr Polska oraz dostał się do finału Konkursu The Best Off. Daniela jest współtwórcą spektaklu Zrabowali mi składaka, prezentowanym na Festival Dei Due Mondi we Włoszech i innych. Współpracuje z D. Wiak, M. Witkowską i D. Więckiem w spektaklu Sticky Fingers Club, który był prezentowany na Gdańskim Festiwalu Tańca 2020 w ramach rezydencji- premiery oraz Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca w Lublinie. Spektakl otrzymał nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego w ramach 55. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2021 w Szczecinie oraz wygrał drugą nagrodę w konkursie TheBestOFF w 2022r. Stworzyła choreografię do filmu-animacji malarskiej Chłopi w reżyserii Doroty Kobieli. Współpracuje jako choreograf przy filmie Winterreise w reżyserii Alex Helfrecht. Występowała na festiwalach w Brazylii, Holandii, Japonii, Grenlandii, Szwecji, Rosji, Niemczech, Włoszech, Austrii, Ukrainie, Gruzji, Białorusi i innych.

    www.danielakomedera.com

  • Tancerka, choreografka, wykładowczyni tańca współczesnego na Akademii Muzycznej w Katowicach. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz Wydziału Rytmiki Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej IIº w Częstochowie. Stypendystka Wydziału Tańca na Folkwang University of the Arts w Essen oraz Wydziału Teatru Tańca Kibbutzim Collage of Educaton w Tel-Awiwie.

    Współtworzyła spektakle: „Sticky Fingers Club” (choreografa wraz z Danielą Komęderą, Dominiką Wiak i Dominikiem Więckiem), „Lorem Ipsum” (reż. Paweł Urbanowicz, chor. Vagabond P.C.), „Koncert żałobny na sześciu tancerzy” (koncepcja wraz z Omarem Karabulut, chor. Vagabond P.C.) oraz „Co tu tak dudni” (koncepcja Oscar Mafa, chor. Vagabond P.C.). Współpracowała m.in. z: Jackiem Łumińskim, Maciejem Kuźmińskim, Colleen Thomas, Henrik’iem Kaalund’em, Brian’em Michaels’em, Paulem Bargeto, Wojciechem Mocheniejem, Jerzym Stuhrem, Anną Piotrowską. Obecnie współtworzy niezależny kolektyw artystyczny Vagabond Physical Collectve i jako niezależna artystka współpracuje z Przestrzeniami Sztuki w Katowicach.

  • Dramaturżka, autorka tekstów i scenariuszy. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na kierunku reżyseria, spec. dramaturg teatru (2018). Jako dramaturżka pracowała w ostatnich latach z różnymi reżyserkami i reżyserami w teatrach w Polsce i za granicą. Reżyserka „Second-hand’68” realizowanego w programie „Obcy w domu. Wokół Marca 68” w Muzeum Polin/TR Warszawa (2018). W autorskich projektach łączy pracę nad tekstem z zainteresowaniem fizycznością i ruchem. Regularnie współpracuje z choreografkami: D. Knapik, W. Pelczyńską, M. Błaszczak. Autorka pracy magisterskiej: „Ruch dramaturga. Próba konstruowania przybornika dramaturgii ciała, instalacji i performance’u”, której fragmenty zostały opublikowane w „Didaskaliach” (nr 151–152/2019) oraz książkowej publikacji AST w Krakowie „Dramaturgia. Przewodnik”. Do jej najnowszych realizacji należą „Kuliści” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, spektakl wyprodukowany jako zwycięski projekt programu Modelatornia. Aktualnie pracuje nad „Refrakcją” w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, w ramach programu Placówka oraz nad autorskim tekstem do „Cierpień młodego Wertera” w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie (reż. Maria Spiss, premiera: wrzesień 2022).

  • Dominik Doministry Strycharski - (ur. 1975) kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer, nauczyciel i publicysta. Gra i komponuje współczesny jazz w wielu odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise, a także różne odmiany muzyki improwizowanej. Nagrał ponad 30 albumów w bardzo różnych składach. Jest twórcą i założycielem zespołu Pulsarus, łączącego jazz z zaawansowaną elektroniką a także Core, Prophetic Fall, Myriad Duo. Jako kompozytor zajmuje się współczesną muzyką elektroakustyczną, korzystającą z nieortodoksyjnych technik i stylistycznych połączeń. Intensywnie rozwija współczesny język fletu prostego, oraz ludzkiego głosu łączonego z elektroniką. Współpracował a takimi artystami jak Mikołaj Trzaska, Agusti Fernandez, Rafał Mazur, Noel Leandre Nuria Andora, Wojciech Waglewski, Adam Pierończyk, Jan Peszek, Barbara Drążkowska. Jako twórca teatralny skomponował różnorodną stylistycznie muzykę do przeszło 90 spektakli i projektów takich twórców scenicznych, jak Paweł Łyska, Bartosz Szydłowski, Michał Zadara, Paweł Świątek, Wojtek Klemm, Katarzyna Raduszyńska, Jan Peszek, Anna Badora, Wojtek Urbański, Kuba Roszkowski i wielu innych. Spektakle z jego muzyką grane są w całej Polsce, i za granicą. W 2019 premierę miał kreatywny dokument Symfonia Fabryki Ursus w którym jego muzyka pełni ogromną rolę. W 2020 premierę na Docs Against Gravity miał premierę film „Jeszcze Zdążę” z muzyką Strycharskiego. Współzałożyciel teatru Bretoncaffe. Od roku 1998 tworzy (jako kompozytor i wykonawca) wielowymiarowy projekt solowy Doministry, łączący współczesną muzykę elektroniczną, posthiphop, performance, noise i elektro-ambient. Jest twórcą jedynego na świecie dziennika dźwiękowego, którego kolekcja obejmuje dziś prawie 500 utworów. Z DJ'em CueFx współtworzył producencki BandFx który ma na koncie kilka albumów. Był również współtwórcą wielu innych zespołów jazzowych i postrockowych. Współpracuje na stałe z Teatrem Akt występując regularnie w Polsce i za granicą ze spektaklami „Ikar”, „Poza Czasem”, „Planeta Róż” i „Fantomy”. Od 2007 roku prowadzi swoją stronę i bloga:
    www.doministry.blogspot.com

  • Reżyser świateł austriackiego pochodzenia. W latach 2002- 2010 współpracował z Musical Dome w Kolonii („We will Rock You’’, „Spamalot’’, „Hairspray’’). Od 2011 roku związany z teatrem Schauspielhaus Bochum, gdzie tworzył światło w spektaklach takich reżyserów jak m.in. : Jan Klata („Ameryka’’, „Zbójcy’’, „Hamlet’’, „Zbrodnia i kara’’), Jan Neuman („Die ehe der Maria Braun’’, „Wassa Żeleznowa’’, „Don Carlos’’, „Niebezpieczne związki’’), Barbara Hauck („Rabbit, Rabbit’’, „Kobiety na skraju załamania nerwowego’’, „The Slurb- A Week Full of Saturdays’’), Barbara Bürk („Hans in Luck’’), Agnese Cornelio („Śmierć komiwojażera’’), Fabian Gerhardt („Łuk triumfalny’’), Julia Wissert („2069”), Tom Schneider/ Sandra Huller („Hydra”), Sue Buckmaster („The Incredible Tale of the Robot Boy”), Oliver Frljić („Hańba”). W ostatnich latach współpracował również z polskimi twórcami: Remigiuszem Brzykiem („Kariera Arturo Ui” w Teatrze Słowackiego w Krakowie), Dominiką Knapik („Baba-Dziwo” w Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu, „AGON” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz „Tiki i inne zabawy” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy), a także z Malcolmem Tulipem („Night and Day” w Arthur Miller Theatre na Uniwersytecie Michigan).

    www.wolfgangmacherdesign.com

  • Menedżerka kultury, producentka działająca na polu teatru, nowej choreografii i performansu, specjalistka PR i komunikacji z ponad 10-letnim doświadczeniem. Inicjatorka Perform for Change - kolektywnej agencji działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju, ekologii i różnorodności w sztukach performatywnych. W pracy zawodowej zorientowana na współpracę transgraniczną, zrównoważoną wymianę artystyczną sektora sztuk performatywnych oraz wspieranie rodzimych choreografek produkcyjnie i menedżersko. Aktualnie współpracuje m.in. z Magdą Jędrą, Martą Ziółek, Dominiką Knapik. W latach 2018-2022 koordynatorka Polskiej Sieci Tańca, 2015-2019 producentka i koordynatorka międzynarodowego festiwalu tańca współczesnego Warsaw Dance Days. Stażystka Art Stations Foundation - programu performatywnego Stary Browar Nowy Taniec. Równolegle realizowała kampanie PR i CSR dla największych marek i organizacji. Absolwentka kulturoznawstwa ze specjalnością teatr i performans, dziennikarstwa i komunikacji społecznej (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) oraz kursu kuratorskiego i komunikacji w tańcu i sztukach performatywnych (Berliński Uniwersytet Sztuk Pięknych).

    www.performforchange.eu

  • Powstała w 2008 roku jako wsparcie dla ówczesnego portalu www.nowytaniec.pl . Głównymi obszarami działalności Fundacji jest informowanie, promowanie, organizowanie i relacjonowanie wydarzeń tanecznych, performatywnych, choć przede wszystkim jesteśmy ukierunkowani na taniec, choreografię i performance. Stworzyliśmy w ostatnich latach „Przewodnik taniec” (cykl rozmów) poświęcony współczesnym przedstawicielom tańca współczesnego w Polsce, a aktualnie głównym naszym celem jest rozwój festiwalu tańca współczesnego “Pamięć miasta”.

    Dzięki długoletniej współpracy z Anną Konjetzky mogliśmy być jej partnerem lokalnym przy organizowaniu występów gościnnych Über die Wute w Łaźni Nowej w Krakowie (2022) oraz przy organizacji projektu Akademia Nomadyczna Anny Konjetzky i gościć ją we Wrocławiu w ramach współpracy z Instytutem Grotowskiego w listopadzie 2019 r. Projekt „Akademia nomadyczna” (2019–2021) Anny Konjetzky był finansowany przez Tanzpakt Deutschland przy wsparciu Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, miasta Monachium i GLS Treuhand.

    Nasz współpraca trwa jednak jeszcze dłużej, wcześniejszym jej etapem było przeniesienie jej choreografii "Lighting" na polsko zespół przy projekcie „Lighting” Anny Konjetzky w ramach Zamówienia choreograficzne, ImiT, wraz z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca, realizowanym w krakowskiej Cricotece. Drogi Anny Konjetzky i Anny Królicy przecieły się podczas Maszyny choreograficznej i prezentacji jej spektakli: Chipping (2015) oraz Abdrücke i Abdrücke folgen w 2014 roku.

    Fundacją Performa zarządzają: Anna Królica, Kamila Ławniczuk-Stafiej.

Premiera spektaklu dofinansowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premiera spektaklu zrealizowana dzięki wsparciu prywatnego sponsora - Dominiki Knapik.

Szczególne podziękowania dla Krakowskiego Centrum Choreograficznego, Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, Kamili Kamińskiej i Marka Gluzińskiego.