fot. „Zabawa”, Physical ArtHouse; Katarzyna Machniewicz „Spacer Performatywny„; „Pani Kowalska - choreomozaika, chor. Magda Przybysz / Michał Przybyła; „Zabawa”, Physical ArtHouse; Anna Koty-Wrońska, „VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA”, Natalia Kabanow, Teatr Nieoczywisty

„Pamięć miasta" to cykl wydarzeń performatywnych (spektakle, warsztaty, projekt społeczny, dyskusje, rozmowy, wystawa) układających się w program drugiego festiwalu tańca współczesnego w Częstochowie. Pragniemy podkreślić znaczenie tańca dla miasta, a naszym celem jest znalezienie pomostu pomiędzy przeszłością, a obecną kulturą tańca współczesnego.

Szczególnie ważne dla nas w myśleniu o profilu festiwalu są idiomy dotyczące pamięci ciała i przestrzeni oraz kształtowanie tożsamości w odniesieniu do nich.

Pamięć miejsca przesuwa nas w kierunku antropologii miasta i przedwojennej wielokulturowej historii Częstochowy. Przed wojną mieszkało tu ponad 40 tysięcy Żydów Częstochowian. Tworzyli oni bardzo silną społeczność, intensywnie uczestniczyli w życiu miasta, wpływając na jego rozwój kulturalny, ekonomiczny i handlowy.

Celem projektu jest upamiętnienie dawnych mieszkańców miasta poprzez odniesienie się do pamięci miasta: Co miasto i jego mieszkańcy pamiętają dziś, kiedy w przestrzeni miejskiej nie zostały wyraźne symbole (budynki, instytucje)? Co zatem zostało w samej tkance miasta i pamięci mieszkańców, co przypomina o przeszłej wielokulturowej historii miasta, a w niej obecności Żydów?

Poprzez nasz projekt pragniemy symbolicznie zrekonstruować obraz przedwojennej Częstochowy i zobaczyć miasto jako palimpsest. W czasie projektu zorganizujemy spacer performatywny po części Starego Miasta, w której przede wszystkim mieszkali Żydzi.

Jednak z pamięcią miasta chcemy pracować także na innych poziomach zapraszając na festiwal osoby związane z miastem, zarówno nadal w nim pracujące, ale także te, których ścieżki życiowe poprowadziły gdzieś indziej. Chcemy tworzyć i odkrywać nowe narracje miejskie.

W tym roku szczególnym wydarzeniem będzie spotkanie wokół książki “Dwa życia Yana” Aleksandry Pluty, dzięki któremu wydobędziemy pamięć o dawnym mieszkańcu Częstochowy - Janie Michalskim (Jan Majzner), który zapisał się w historii Brazylii jako jeden z najważniejszych krytyków teatralnych. Częstochowę opuścił jako dziecko w czasie wojny i dzięki temu ocalał, możliwe, że dzięki książce i spotkaniu wokół niej, zacznie się jego “trzecie” życie, tym razem w pamięci mieszkańców Częstochowy.

Kuratorka: Anna Królica

Program wydarzenia

07/09 – 15/09 2023

Wernisaż fotografii Katarzyny Machniewicz Ciało.Dotyk.Pamięć