Ciało.Dotyk.Pamięć

Katarzyny Machniewicz
wystawa fotografii

Ciało dotknięte (NIE)pamięcią.

To co dotknęło najmocniej – osobiście lub z przeszłych pokoleń -

najtrwalej zawsze zapisane w ciele.

Doświadczenie wyparte do nieświadomości nie istniejące w pamięci,

nieustannie obecne przez ciało.

emanacja dłoni gestów... uzdrawiający ruch, ożywczy dotyk...

Umysł zaczyna dotykać pamięcią ciała niedostępnych wspomnień.

Ocalanie strzępków przeszłych dotknięć w wolności do pamiętania.

Akceptacja tego co się wydarzyło, świadoma w teraz obecność.

W tańcu w kręgu budząca się radość pomimo tego co się wydarzyło.

fot. Katarzyna Machniewicz

Katarzyna Machniewicz - fotografią tańca zajmuję się od 2008 roku. Fotografuję przede wszystkim taniec współczesny. Zdobywałam doświadczenie w tej dziedzinie oraz doskonaliłam swoje umiejętności fotografując najlepszych artystów polskich i zagranicznych, również w bardzo trudnych warunkach. Moje fotografie były publikowane w materiałach promocyjnych festiwali, na stronach portalu taniecpolska.pl, na stronach internetowych i w materiałach promocyjnych artystów, których spektakle fotografowałam, w wydawnictwach polskich i zagranicznych: czasopismach i książkach poświęconych sztuce teatru, tańca, a także fotografii. W 2015 roku zdobyłam główną nagrodę w kategorii teatralne zdjęcie sezonu w Konkursie Fotografii Teatralnej organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego za zdjęcie wykonane w czasie spektaklu “ROOM 40” w choreografii Macieja Kuźmińskiego. W 2017 roku moja sylwetka oraz fotografie zostały zaprezentowane w albumie "Nienasycenie spojrzenia" pod redakcją Anny Królicy, wśród prac 21 fotografów zajmujących się fotografią tańca. Album, wydany przez Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, został nagrodzony Dyplomem Honorowym w ramach międzynarodowego konkursu Stiftung Buchkunst jako jedna z 10 najpiękniejszych książek roku oraz nominowana w kategorii albumu do Najpiękniejszej Książki Roku 2017 wydawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.