Odyseja

Teatr Nowszy

Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału

przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki. Projekt „Odyseja” to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który „wyszedł z formy” rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.

Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed „wyjazdu”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej „śmierci do nowego życia”. Każdy uczestnik

otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator – człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka.

choreografia: Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami

taniec: Natalia ‘Sarna’ Kladziwa, Paweł Urbanowicz, Oscar Mafa / Jakub Pewiński

muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys

kostiumy: Damian Kretschmer

produkcja: Joanna Stasina

Tomasz Ciesielski - performer, choreograf i badacz tańca. Absolwent choreografii na Akademii Muzycznej w Łodzi i doktorant na kulturoznawstwie w Uniwersytecie Łódzkim. W pracy łączy strategie choreograficzne i improwizacyjne z dyskursami i metodami naukowymi. Twórca prezentowanych na arenie międzynarodowej performansów, między innymi: “Sense-action”, “Koszty kwalifikowane / Taniec, moja miłość”, “Idylluzja”, “Karaoke”, “Odyseja”. Od 2017 roku realizuje projekt badawczy (Preludium, NCN) dotyczący uwagi i percepcji tancerzy, autor książki “Taneczny umysł. Teatr ruchu i taca w perspektywie neurokognitywistycznej” (2014). W latach 2011–2016 tancerz w zespole Granhøj Dans. Współpracował z Robem Haydenem, Tomaszem Rodowiczem, Natalią Korczakowską, Mikołajem Mikołajczykiem, Wojtkiem Mochniejem, Liwią Bargieł oraz Anną Piotrowską.