Pani Kowalska- choreomozaika [PREMIERA]

Magda Przybysz / Michał Przybyła

Na kilka chwil słynna rzeźba Włodzimierza Ściegiennego znajdująca się na Skwerze Solidarności, zwana potocznie Panią Kowalską, zostanie ożywiona przez choreografkę i performerkę Magdę Przybysz oraz choreografa i tancerza Michała Przybyłę. We wspólnym dialogu tanecznym zafascynowani jej emanacją, artyści wydobędą ruchowo jej pozę, mozaikową fakturę i aktualny stan ducha. Przyjrzą się także okolicznościom, w których kiedyś powstała i współczesnemu kontekstowi, w którym się znajduje: na co aktualnie spogląda? na jaki świat? jakie osoby ją mijają? jakie słyszy rozmowy? jakie ptactwo przysiada, jaka otacza ją przyroda? Jako osoby choreografujące, twórca i twórczyni chcą bardziej zapoznać się z jej historią (komentarze na forach, opowieści mieszkańców i mieszkanek), aby zebrać różne elementy znalezionych mozaik składających się na historię i estetykę Pani Kowalskiej. Znaleziska zostaną przetłumaczone na język ruchu i tańca, a geometryczne kształty rzeźby - ucieleśnione. Tancerze wejdą z nią oraz sąsiadującą z nią fontanną, parkiem i ławeczkami i przybyłymi widzami i widzkami w interakcje przestrzenne i krajobrazowe (site-specific), tak, aby jeszcze bardziej uwidocznić jej niezwykłą oryginalną formę oraz piękno.

Magda Przybysz – choreografka, performerka, osoba pisząca. Swoją drogę zaczynała w Eksperymentalnym Studio Tańca Iwony Olszowskiej w Krakowie. Wciela choreograficzne strategie na scenie, w filmie, literaturze oraz przestrzeniach publicznych (współpracowała między innymi z kolektywami MML i Hoteloko movement makers, Klaudią Hartung-Wójciak, Igą Gańczarczyk, Anu Czerwińskim, Jakubem Wróblewskim, Patrykiem Lichotą). Wykładowczyni na SWPS (Komunikacja w organizacji oparta na empatii) na Akademii Muzycznej w Łodzi (Somatyka w tańcu i terapii), prowadzi także warsztaty semestralne na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Sztuk Społecznych). Stypendystka MKiDN (2012, 2020) w dziedzinie taniec, a także stypendystka Stypendium twórczego Grażyny Kulczyk z zakresu współczesnej choreografii (2021).

Michał Przybyła – tancerz, choreograf, pedagog, performer. Absolwent studiów licencjackich na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi w zakresie tańca i choreografii. Studiował na Uniwersytecie Adam Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Media Interaktywne i Widowiska. Ukończył program MASA organizowany przez Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu oraz staż w KCDC. W latach 2016-2020 był artystą tancerzem w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Od 2020 roku współpracuje z Krakowskim Teatrem Tańca, Krakowskim Centrum Choreograficznym, Teatrem Tańca Zawirowania, Teatrem Studio w Warszawie oraz Teatrem Powszechnym w Warszawie. W 2020 roku otrzymał stypendium twórcze Miasta Kraków oraz był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym samym roku został rezydentem Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Jego krótka praca solowa „This thing inside me is a rickety bridge of impossible crossing” zdobyła III nagrodę na Warszawskim Konkursie Choreograficznym w 2021 roku. W 2021 roku był rezydentem TanzFaktur w niemieckiej Kolonii. W 2022 roku został rezydentem Instytutu im. J. Grotowskiego we Wrocławiu. Współtworzy Direct Message Collective, z którym powstał spektakl “Bromance” (2018) oraz spektakl/instalacja „ANIMALIA” (2019).