Powrót Yana Michalskiego

Monografia Aleksandry Pluty „Dwa życia Yana”, to historia życia Jana Majznera-Michalskiego. Książka opowiada niezwykłą, a nieznaną w Polsce historię Yana Michalskiego, urodzonego w 1931 roku w Częstochowie jako Jan Majzner, który w Brazylii stał się jednym z najważniejszych krytyków teatralnych XX wieku. W czasach dyktatury wojskowej krytycznie przyglądał się interwencjom organów władzy w brazylijską produkcję artystyczną. Nigdy nie zabrakło mu odwagi, by głośno mówić o nadużyciach ze strony aparatu cenzury. Polskę opuścił po drugiej wojnie światowej, w czasie której stracił całą najbliższą rodzinę. Po przybyciu do Rio de Janeiro o swym dzieciństwie mówił mało i niechętnie. W jednym z wywiadów na pytanie dziennikarza dotyczące jego wojennych losów Yan odpowiedział zwięźle: „Moje dzieciństwo było podobne do tego opisanego przez Annę Frank”. Do dziś od najbliższych mu przyjaciół i współpracowników można usłyszeć co najwyżej jedno krótkie zdanie: „Yan musiał ukrywać się w szafie”. Dopiero niedawne odkrycie korespondencji wysyłanej z częstochowskiego getta przez jego matkę pozwala zapoznać się z okresem jego dzieciństwa. Historia wojennych losów Yana, odkryta trzydzieści lat po jego śmierci daje nowe spojrzenie na jego brazylijską twórczość.

Autorką książki jest dziennikarka, pisarka i tłumaczka Aleksandra Pluta. Autorka książek: „Na fali historii. Wspomnienia Polaków w Chile” (2009), „Raul Nałęcz-Małachowski. Wspomnienia z dwóch kontynentów” (2011), „Długa podróż w bardzo krótkim czasie. Biografia Andrzeja Bukowińskiego” (2013) oraz „Droga do Rio. Historie polskich emigrantów” (2017). Pasjonatom teatru znana jest napisana przez nią monografia Zenona Ziembińskiego „Ten piekielny polski akcent. Ziembiński na brazylijskiej scenie” (2015). Jej książki były publikowane także w Argentynie, Brazylii i Chile. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczona przez MSZ honorowym wyróżnieniem Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Książka została wydana we współpracy z konsulatem RP w Kurytybie i jest do nabycia na stronie wydawnictwa: https://www.zywoslowie.pl/ksiegarnia

Aleksandra Pluta - jest dziennikarką, pisarką i tłumaczką. Autorką książek: “Dwa życia Yana” Na fali historii. Wspomnienia Polaków w Chile” (2009), “Raul Nałęcz-Małachowski. Wspomnienia z dwóch kontynentów” (2011), “Długa podróż w bardzo krótkim czasie. Biografia Andrzeja Bukowińskiego” (2013) oraz “Droga do Rio. Historie polskich emigrantów” (2017). Pasjonatom teatru znana jest napisana przez nią monografia Zenona Ziembińskiego, “Ten piekielny polski akcent. Ziembiński na brazylijskiej scenie” (2015). Jej książki były publikowane także w Argentynie, Brazylii i Chile. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczona przez MSZ honorowym wyróżnieniem Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Dariusz Kosiński - badacz teatralny, profesor w Instytucie Glottodydaktyki Polonistycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2010–2013 dyrektor programowy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, a następnie, do grudnia 2018 roku zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Najważniejsze publikacje: „Polski teatr przemiany” (Wrocław 2007), „Teatra polskie. Historie” (Warszawa, 2010), „Teatra polskie. Rok katastrofy” (Warszawa 2012).