Wokół tańca na ekranie. Vol. 1 “Within”

W ramach „Przewodnika taniec. vol 2” zapraszamy na spotkanie online z Anną Bajjou i Martą Wołowiec, które prowadzi Anna Królica.

Wokół tańca na ekranie - “Within” w reż. Anny Bajjou oraz improwizacja i jej wykonanie Marta Wołowiec, muzyka: Wojciech Kiwer - zapraszamy do oglądania krótkometrażowego filmu tańca na stronę Madcalalog.

Polecamy także uwadze archiwalne materiały filmowe Anny Bajjou :

„Bumelant” (8'06, Polska, Wielka Brytania 2009) - film powstał z dziecięcych wspomnień, dotyczących czasów, w których komunizm został pochowany wraz z ukochanym chomikiem. To obraz pokolenia reżyserki widziany z perspektywy bumelanta, popularnej postaci znanej z plakatów propagandowych. Proszę sobie wyobrazić sytuację jakbyśmy oglądali jego sen o końcu komunizmu, który w rzeczywistości się spełnił.

Film był prezentowany na wielu festiwalach w kategorii taniec na ekranie.

“Soliści” (Soloists) w reż. Anny Bajjou

”W komunistycznej Polsce taniec współczesny był postrzegany jako nowy wpływ, który należało ograniczać, stąd przyhamowanie jego rozwoju. Nowa fala tancerzy pojawiła się wraz z otwarciem granic na Zachód, co pozwoliło na jego stopniowy, lecz dynamiczny rozwój. W momencie kręcenia filmu w 2008 roku polską scenę tańca współczesnego tworzyli głównie młodzi artyści, którzy za skromne środki finansowe tworzyli solowe spektakle. Krąg teoretyków tańca ukuł termin „solo pokolenia”. „Soloists” to osobista podróż reżyserki, w czasie której Anna Bajjou spotyka 6 tancerzy i tancerki - solistów - na różnych ich etapach tanecznej kariery. Film dokumentuje ich pracę, od poszukiwań, przez improwizację oraz okres prób po performance.

„Soloists” było pokazywane na międzynarodowych festiwalach tańca wideo.

„Przewodnik taniec” proponuje subiektywne spojrzenie i daje możliwość wirtualnego wędrowania po nowych przejawach tańca współczesnego, performansu i nowej choreografii. Ta współczesna platforma jest kształtowana przez pryzmat kuratorskich fascynacji i poszukiwań. Platformę Przewodnik taniec. vol 2 kreuje Anna Królica / Fundacja Performa.

Kuratorzy: Anna Królica

Intro Kompozycja: Darius Gall

Organizator: Fundacja Performa

Partnerzy: Nowohuckie Centrum Kultury - Krakowskie Centrum Choreograficzne, MADcatalog

Patroni medialni: Taniecpolska.pl, dlaStudenta.pl, Teatr dla Wszystkich

www.fundacjaperforma.com

fot. Klaudyna Schubert, na zdjęciu: Marta Wołowiec

Projekt jest dofinansowany ze środków finansowych Miasta Krakowa.

Ogród

Okiem fotografki tańca