Agata Dąbek

Dramatolożka, dramaturżka, pedagożka, obecnie Kierowniczka Dramaturgów w Narodowym Starym Teatrze. W latach 2014-2015 Kierowniczka Literacka Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Na gruncie zawodowym łączy kompetencje badacza, teoretyka dramatu, warsztatowca i dramaturga.

Agata Dabek.jpg

Publikuje teksty o współczesnej dramaturgii w monografiach zbiorowych i prasie branżowej oraz inicjuje kompleksowe projekty warsztatowe z zakresu pisania dla teatru.

W Łaźni Nowej wraz z zaproszonymi dramatopisarzami zrealizowała m.in. kilkumiesięczne warsztaty dramatopisarskie „Nowa Huta – moja miłość” (2015), podczas których sięgnęła po formułę warsztatowej pracy kolektywnej, następnie rozwijaną w Starym Teatrze w projekcie dla nauczycieli „Dramat w działaniu” (2017/2018) tworzonym we współpracy z aktorami i trenerami dramy. W Starym Teatrze prowadziła też cykl warsztatów dramatopisarskich „Wypowiedz się!” towarzyszący spektaklom repertuarowym. Ostatni jej projekt zrealizowany przy ulicy Jagiellońskiej to warsztaty dramatopisarskie dla kobiet „Nasz głos” zainicjowane w sezonie 2018/2019 z okazji stulecia przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce. Autorka książki „Polski Faust. Wątki faustyczne w polskiej dramaturgii XX wieku” (Księgarnia Akademicka, 2007), współredaktorka monografii zbiorowych „Publiczność (z)wymyślana. Relacje widz-scena we współczesnej praktyce dramatopisarskiej i inscenizacyjnej” (Księgarnia Akademicka, 2009) oraz „Rzemiosło teatru. Etos – profesje – materia” (Teatr Łaźnia Nowa, 2015). 

W Starym Teatrze wraz z Darią Będkowską wydała publikację cyfrową „Nasz głos. Antologia tekstów dla teatru powstałych w ramach warsztatów dramatopisarskich z okazji 100-lecia przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce” (Narodowy Stary Teatr, 2019). Obecnie opracowuje do druku antologię „Teksty dla (Starego) Teatru” Pawła Demirskiego, wraz z materiałami dokumentacyjnymi i krytycznymi. Kontynuuje również cykl rozmów z dramatopisarzami i dramatopisarkami o warsztacie pisania publikowanych na łamach cyfrowej „Encyklopedii Teatru Polskiego” Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego.