Spacer performatywny będzie odbywał się po przestrzeni Starego Miasta w Częstochowie i jego celem jest upamiętnienie społeczności żydowskiej oraz jej wkładu w rozwój kulturalny, ekonomiczny i handlowy miasta. Spacer z przewodnikiem z Muzeum Miasta Częstochowy z oddziału zajmującego się historią Żydów Częstochowian zakłada poznanie historii tej społeczności, w miejscach szczególnie ważnych dla ich codzienności w różnych okresach, planujemy stworzyć performansy typu site-specific na Placu Willenberga, Starym Rynku, na Placu Bohaterów Getta.

Taniec / improwizacja / tradycyjne tańce żydowskie mają posłużyć za uniwersalny język łączący różne grupy, kultury, nacje w jednym miejscu. Pragniemy stworzyć widowisko przyciągające uwagę, ale i refleksję zgromadzonych widzów, ale i przypadkowych mieszkańców poruszających się po mieście, i w ten sposób wyjść do zwykłych mieszkańców. Na spacer składają się trzy performansy odbywające się w różnych przestrzeniach dawnego getta.

fot. Katarzyna Machniewicz

Podczas spaceru będą miały miejsce:

  • pokaz tańców żydowskich - artyści z seniorami (otwarty nabór dla seniorów w ramach projektu społecznego) pod kierunkiem Marty Pietruszki

  • pokazy improwizacji artystów (Physical ArtHouse, Anna Piotrowska)

  • pokaz spektaklu Zabawa, Physical ArtHouse

fot. Katarzyna Machniewicz

Zabawa, Physical ArtHouse

… wpadła bomba do piwnicy, napisała na tablicy, SOS…

 Zabawa ludzkim losem. Zabawa życiem. Gra o życie. Działania grupy są próbą ustosunkowania się do uniwersalnej, obecnie bardzo aktualnej relacji pomiędzy grupą sprawującą władzę a społeczeństwem. Projekt to zaangażowany społecznie komentarz wobec tyranii narzucanych treści. Powstał w roku 2013 we współpracy z Martą Pohrebny (dobór tekstów i słowo) i Bartoszem Wilkiem (muzyka). Powrót do tego dzieła i jego rekompozycja, na spektakl grany plenerowo, doprowadziła nas do jakościowo nowych rozwiązań ruchowych i warstw interpretacyjnych.

fot. Physical ArtHouse

choreografia i reżyseria: Marek Zadłużny, konsultacje choreograficzne: Paweł Matyasik

muzyka: Bartosz Wilk

dobór tekstów i słowo: Marta Pohrebny

obsada: Anna Radomska-Madej, Kalina Grupa-Spławska, Karolina Macias, Natalia Hass, Marek Zadłużny, Radosław Bajon, Gabriel Zaborniak

spotkanie: Plac Willenberga

trasa spaceru: Plac Willenberga, Stary Rynek, Plac Bohaterów Getta, Stary Rynek

Kolektyw Physical Arthouse od 2010 roku funkcjonuje i rozwija się w Zielonej Górze pod kierunkiem artystycznym Marka Zadłużnego – choreografa, dyplomowanego artysty tancerza, pedagoga, teoretyka tańca. Estetyka Physical ArtHouse zderza w sobie nurty minimalizmu i ruchu organicznego charakterystyczne dla teatru fizycznego oraz wybranych technik tańca współczesnego. Jednocześnie bazuje na fundamencie improwizacji strukturalnej, co stanowi o autorskim, dynamicznym i mocnym stylu choreografii kreowanych przez zespół. Spektakle są zawsze wynikiem twórczej, kolektywnej współpracy i łączą różne języki komunikacji przez sztukę.

Marek Zadłużny - choreograf, pedagog, teoretyk tańca o stopniu naukowym doktora. Dyplomowany artysta tancerz (uzyskał dyplom przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich i honorowany przez MKiDN). Członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP. Krytyk współpracujący z Kwartalnikiem TANIEC oraz Dziennikiem Teatralnym. Absolwent animacji kultury i sportu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Stypendysta w Oslo University College. Certyfikowany instruktor i trener personalny Pilates CORETM. Animator i badacz kultury tanecznej. Autor monografii „Taniec – świat doświadczeń choreografów” oraz publikacji naukowych z zakresu szeroko pojmowanej pedagogiki tańca. Adiunkt i wykładowca w zakresie współczesnych form tańca oraz arteterapii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Reżyser ruchu scenicznego. Założyciel, opiekun artystyczny i choreograf Physical ArtHouse w Zielonej Górze. Twórca kilkudziesięciu choreografii, działań oraz akcji z pogranicza teatru tańca i sztuk performatywnych. Zaangażowany w rozwój tanecznego amatorskiego ruchu artystycznego, z którego się wywodzi. Współpracuje z wieloma zespołami jako choreograf. Pedagog tańca współczesnego, na międzynarodowych warsztatach organizowanych w Berlinie, Luksemburgu, Talinie, Viksjefors (Szwecja) i Cottbus (Niemcy). Uczestnik ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatów tanecznych. Współtwórca wraz z Anną Piotrowską zielonogórskiej inicjatywy festiwalowej SPACE w latach 2010-2014. W latach 2015-2020 dyrektor Festiwalu SFERA RUCHU Zielona Góra będącego częścią sieci festiwali teatrów tańca realizowanych również w Słupsku i Toruniu. Prezes stowarzyszenia „Ośrodek Praktyk Choreograficznych” (www.opch.pl). Znaczący wpływ na jego rozwój artystyczny wywarła współpraca z Anną Piotrowską.

Gliwicki Teatr Tańca

Gliwicki Teatr Tańca działa pod skrzydłami Fundacji Rozwoju Tańca i Sztuki ARTystyczna POZYtywka od
2018 roku. To zespół, w skład, którego wchodzą młodzi tancerze od lat rozwijający swoją świadomość
ruchową poprzez regularne zajęcia, warsztaty i poszukiwanie swoich jakości.
Przez niespełna kilka lat Teatr wypracował dwa podstawowe filary działalności - artystyczną
i edukacyjną. W chwili obecnej pracuje również nad działalnością impresaryjną.
Pod szyldem GTT zrealizowane zostały wydarzenia, prezentujące i popularyzujące taniec współczesny
oraz sztuki pokrewne, takie jak Wieczór Małych Form Choreograficznych, Winter Workshops Project, czy
Summer Dance Project.
W ramach swojej działalności scenicznej Gliwicki Teatr Tańca wyprodukował spektakle:
● "Zazdroszczę tej co jeszcze wczoraj mną była", choreografia Paweł Tyszkiewicz, opieka
artystyczna Anna Hampel
● "The Mirror Reflexion", w ramach projektu "Grajfka - taniec współczesny z Górnego Śląska"
realizowanego w Teatrze Rozbark, choreografia Piotr Mateusz Wach
● "Przepływ", choreografia Anna Hampel
● "Po drugiej stronie jestem...", choreografia Anna Hampel
● "all.i.did.You", choreografia Paweł Tyszkiewicz
● "Apatia bezruchu", choreografia Izabela Lasota, opieka artystyczna Anna Hampel
● "Warkurna", choreografia Julia Kulawik, Magdalena Pyzik, opieka artystyczna Paweł Tyszkiewicz
● "migotanie", koncepcja i choreografia Joanna Brodniak, opieka artystyczna Anna Hampel, projekt
powstał w ramach cyklu INTENc/sE:premiery, czyli autorskiego projektu Teatru Rozbark,
wspierającego młode niezależne środowisko teatru tańca na Śląsku
W dorobku artystycznym Gliwickiego Teatru Tańca jest również wiele innych form aktywności artystycznej
i festiwalowej, performansów oraz działań promujących taniec w kooperacji z innymi dziedzinami sztuki,
m.in. perfomanse malarsko - taneczne podczas koncertów Jazz w Ruinach czy Art Nocy, literacko -
taneczne projekty, a także udział w sesjach fotograficznych p.n. Śląsk Taneczny. GTT czynnie bierze
udział w spotkaniach, festiwalach i przeglądach organizowanych m.in. w Zielonej Górze, Toruniu, Kielcach,
czy Gdańsku.
Obecny skład zespołu:
Julia Kulawik, Pola Filipkowska, Monika Skworc, Maja Kozyra, Weronika Sadza, Magdalena Pyzik, Iza
Lasota, Liwia Wiśniewska

every single minute

koncepcja: Anna Piotrowska,

wykonanie: Anna Piotrowska & Katarzyna Zioło,

współpraca: Ewa Noras,

koprodukcja: Teatr Rozbark, eferte _ Fundacja Rozwoju Tańca

premiera: 15 września 2023, Częstochowa, Festiwal „Pamięć miasta”

ANNA PIOTROWSKA

Doktor w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie rytmiki i tańca, choreograf, reżyser, nauczyciel tańca współczesnego, tancerka, performerka. Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca „eferte”, założycielka „mufmi” w Warszawie (od 1995 r.), producent teatralny. Od 1996 r. stworzyła ponad 130 autorskich choreografii i przedstawień. Obecnie dyrektorka Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark (Teatr Rozbark) i adiunkt Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Wykładała również na Wydziale Reżyserii Dramatu AST w Krakowie. W latach 2019-2023 prodziekan WTT w Bytomiu AST w Krakowie. Kierownik artystyczny zespołu Teatru ROZBARK w Bytomiu (2014-2018). Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. Otrzymała nagrodę Województwa Śląskiego „Złotą Maskę 2016” za całokształt pracy, 
za reżyserie i choreografie spektakli dla Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK w 2015 r. We wrześniu 2015 r. spektakl w reżyserii Anny Piotrowskiej i wykonaniu Łukasza Pawłowskiego „toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie!” zdobył Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie i Nagrodę Główną 3. Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu. Spektakl „bless the king_nieliryczna pieśń” otrzymał nagrodę na Festiwalu SzekspirOFF 2018 w Gdańsku. W 2022 r. Piotrowska otrzymała po raz drugi nagrodę teatralną województwa śląskiego „Złotą Maskę 2022” w kategorii CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY za choreografię do spektakli „GEMINI tryptyk” oraz „Policzalni” 
w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.

Artystycznie Piotrowska zainteresowana jest improwizacją i pogłębianiem świadomości ciała i umysłu jako narzędzia zwielokrotnionej, wielofunkcyjnej obserwacji. Poszukuje relacji obiektywnego ciała w kategorii, którą nazwała „onebodyspacerecognizer”. Od wielu lat zajmuje się zagadnieniem pracy procesowej odkrywając m.in. narzędzia zgłębiające laboratoryjną pracę nad tekstem, kreacją postaci, jak również wzmacniając doświadczenia w podwyższonych stanach ciała i umysłu, poprzez działanie na wyobrażeniach i emocjach, które wpływają na kreację ruchu i poszukiwanie kanałów energetycznych uwalniających sam taniec.

http://annapiotrowska.com

https://vimeo.com/user6161350

KATARZYNA ZIOŁO

Pochodząca z Katowic tancerka, performerka, pedagog. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Teatrologii na Uniwersytecie Śląskim. Doktorantka na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Nauk o Kulturze w zakresie performatyki. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, Studio Teatru Fizycznego w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu oraz Szkołę Musicalową w Teatrze Roma w Warszawie. Uczennica Państwowej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu. W latach 2017 – 2021 związana z Teatrem Rozbark jako niezależna artystka. W tym okresie współpracowała z Anną Piotrowską zgłębiając metodę onebodyspacerecognizer. Od 2021 roku członkini zespołu artystycznego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu pod dyrekcją Anny Piotrowskiej. W latach 2017-2020 pedagog na Uniwersytecie Śląskim. Od 2022 roku pedagog na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Swoją pracę artystyczną rozpoczęła dyplomem Studia Teatru Fizycznego Śląskiego Teatru Tańca w reżyserii Ewy Zawady i choreografii Koryny Kordovy „Żurawie” w 2009 roku. Współzałożycielka i wiceprezes fundacji na rzecz kultury i sztuki „Fundacja Wielki Człowiek”. Performerka, producentka, pedagog, autorka opracowań naukowych oraz publikacji książkowych z zakresu wiedzy o sztuce i kulturze. Inicjatorka serii warsztatów z zakresu digital performance. W latach 2012-2015 kuratorka Galerii Negatyw w zakresie sztuk performatywnych. Inicjatorka i współtwórczyni pierwszego średniometrażowego filmu tańca „Slavic body”, nagrodzonego na cypryjskim festiwalu Moving Images Dance Lab Nicosia 2019. Uczestniczka 12 wystaw zbiorowych z zakresu performance art., zdobywczyni licznych wyróżnień i nagród artystycznych i naukowych, m.in. Doktoranta roku Uniwersytetu Śląskiego 2019, nagrody Miasta Katowice dla Młodego Twórcy Kultury 2016 za performance „no title”, Czterokrotna laureatka nagrody Teatrogrant, przyznawanej przez Instytucję Kultury Miasto Ogrodów na realizację serii performanców w latach 2019 – 2022.

EWA NORAS

Ukończyła studia 1. stopnia na AWF w Poznaniu, na kierunku taniec w kulturze fizycznej. Występowała na Festiwalu Malta 2017 oraz jako performerka podczas intermedialnej wystawy Anti-Static w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 2018 r. Tańczyła w h.art company Artura Grabarczyka oraz Teatrze Tańca Zawirowania, występując w spektaklach w choreografii: Anny Piotrowskiej, Elwiry Piorun, Ido Tadmora, Paoli Ghigini, Ferenca Fehera. Jako rezydentka CTiTW w ramach programu Start-Up- Scena dla Młodych zrealizowała spektakl „POLONAUTKI czyli Pierwsza Polska Kobieca Misja Kosmiczna”. Finalistka konkursu SoloDuo oraz Warszawskiego Konkursu Choreograficznego 2021. Obecnie pracuje w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark pod dyrekcją Anny Piotrowskiej, m.in. zgłębiając jej narzędzia pracy twórczej, nazwane onebodysacerecognizer.