Historia Fundacji

Historia Tańca jest częścią naszej historii.

Fundacja Performa została powołana w 2008 roku, aby prowadzić działania na rzecz rozwoju i promocji środowiska tanecznego w Polsce. Głównymi obszarami działalności Fundacji jest informowanie, promowanie, relacjonowanie wydarzeń z zakresu sztuk performatywnych powiązanych z tańcem współczesnym oraz organizowanie wydarzeń tanecznych w formule spektakli, konferencji, sympozjów i festiwali. W pierwszych latach działania fundacji prowadziliśmy portal NowyTaniec.Pl / Danceinpoland.eu , była to w latach 2008-2011 największa, opiniotwórcza platforma informacji o tańcu współczesnym, performansie.

W 2022 roku odbyła się pierwsza edycja festiwalu tańca współczesnego “Pamięć miasta”, którą rozpoczęliśmy nową historię tańca w Częstochowie. Obok pokazów spektakli tanecznych, zorganizowaliśmy spacer perfomatywny śladami pamięci dawnej lokalnej społeczności żydowskiej, liczne warsztaty, wykłady i wystawę fotografii. Pragniemy podkreślić znaczenie tańca dla miasta, a naszym celem jest znalezienie pomostu pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością. Szczególnie ważne dla nas w myśleniu o profilu festiwalu są idiomy, dotyczące pamięci miejsca, archiwum ciała i kształtowania tożsamości w odniesieniu do cielesności, pamięci i związanej z nią przestrzeni.

Dzięki długoletniej współpracy z Anną Konjetzky często angażujemy się jako partner lokalny w organizację prezentacji jej spektakli w Polsce. W 2022 roku gościliśmy jej "Über die Wut" w Krakowie we współpracy z Łaźnią Nową. Byliśmy także jej partnerem lokalnym przy projekcie Akademia Nomadyczna Anny Konjetzky i mogliśmy ją gościć we Wrocławiu w ramach współpracy z Instytutem Grotowskiego w listopadzie 2019 r. Projekt „Akademia nomadyczna” (2019–2021) Anny Konjetzky jest finansowany przez Tanzpakt Deutschland przy wsparciu Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, miasta Monachium i GLS Treuhand.

W latach 2020 i 2021 stworzyliśmy cykl ponad 20 rozmów z artystami w ramach “Przewodnika taniec”, które są dostępne na naszej stronie. Prowadzimy też rozmowy przy okazji różnych festiwali i innych wydarzeń kulturalnych.

Do historycznych działań Fundacji należą:

Zdjęcie: Gabriela Neeb

Współpraca przy projekcie „Lighting” Anny Konjetzky. (Zamówienia choreograficzne 2016 , ImiT, wraz z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca, Cricoteką, Krakowskim Teatrem Tańca), prezentowane w czasie “Maszyny choreograficznej”, której kuratorką była Anna Królica.

ℌ

Prowadzenie „Portalu Nowy Taniec. PL – baza informacji o polskim tańcu” w ramach „Programu Operacyjnego NCK: Edukacja kulturalna i diagnoza kultury, priorytet 2. Obserwatorium kultury. Portal istniał w latach 2008-2011. Współpracowali z nami znani i cenieni dziś autorzy i krytycy tańca, np. Anna Królica (założycielka portalu), Witold Mrozek (założyciel portalu), Joanna Szymajda, Julia Hoczyk, Jadwiga Majewska, Gabriela Żuk, Ada Prochyra (tłumaczka wersji anglojęzycznej), Dorota Kawęcka (tłumaczka wersji anglojęzycznej- danceinpoland.eu).

Zdjęcie: Katarzyna Machniewicz

Konkurs na pracę dyplomową o tańcu teatralnym. Fundacja przyznała dwa stypendia finansowe (jednorazowo) w 2009 roku. W konkursie wzięło udział 12 prac. Komisja Konkursowa w składzie dr hab. Dariusz Kosiński, prof. UJ; dr Lilianna Bieszczad, UJ; dr Monika Żółkoś, UG; mgr Joanna Szymajda, UŁ; mgr Anna Królica, UJ. Komisja przyznała dwa stypendia jednorazowe: dla Aleksandry Tolasz, UŚ i Margaret Ohii, UJ.

Konferencji naukowa „Razem czy osobno? Między polskim tańcem a teatrem” (wraz z Katedrą Dramatu UJ, Instytutem Teatralnym, Kołem Naukowym MISH). Konferencja miała miejsce w 2011 roku.

Zdjęcie: Gabriela Neeb

Fundacja jako organizator nieistniejącego już portalu NowyTaniec.PL była inicjatorem działań oraz wymiany informacji Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca, które na drodze konsultacji społecznych prowadziło dialog z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w efekcie przyczyniło się do powołania Instytutu Muzyki i Tańca (obecnie: Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca).