Anna Królica

(ur. 1982) – prezeska Fundacji Performa, kuratorka, badaczka, krytyczka tańca.

autorzy_anna.jpg

Adiunktka w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM. Ukończyła teatrologię oraz rusycystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także  podyplomowe studia „Zarządzanie kulturą”. Obroniła pracę doktorską “Pamięć i ciało w Teatrze Śmierci Tadeusza Kantora i Tanztheater Wuppertal Piny Bausch” na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorką pierwszej książki o najnowszej historii tańca współczesnego w Polsce: „Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu” (Tarnów, 2011) oraz wydanego przez Cricotekę cyklu wywiadów z młodymi polskimi choreografami: „Pokolenie Solo”. Choreografowie w rozmowie z Anną Królicą (Kraków, 2013). Kuratorka i redaktorka albumu „Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca” (Tarnów, Warszawa 2017). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012, 2020) i krakowskiej Kultury Odpornej (2020).

Była koordynatorką merytoryczną I Kongresu Tańca. W latach 2011-2013 pełniła funkcję przewodniczącej Rady Programowej ds tańca w Instytucie Muzyki i Tańca. Była trzykrotnie jurorką Komisji Artystycznej podczas Polskiej Platformy Tańca w latach 2008, 2012 i 2017.

Do najważniejszych jej programów kuratorskich należą: 

“Pamięć miasta - festiwal tańca współczesnego” / Częstochowa 2022-2023/ Fundacja Performa

projekt skoncentrowany na idiomie pamięci ciała i przestrzeni w kontekście tożsamości. Część projektu - Spacer performatywny - jest dedykowana pamięci społeczności żydowskiej, żyjącej w przedwojennej Częstochowie.

“Przewodnik taniec / Fundacji Performa (2020) - projekt online - rozmowy z artystami tańca.

„Piata strona świata” Scena Tańca Studio w Warszawie (2018) wraz z Adamem Kamińskim. 

„Róbmy miłość, a nie wojnę” Scena Tańca Studio w Warszawie (2017) wraz z Adamem Kamińskim. 

„Maszyna choreograficzna” w latach 2013-2016 w krakowskiej Cricotece, dotyczącej współczesnej choreografii i powiązań jej z twórczością Tadeusza Kantora poprzez ciało. Wydarzeniom towarzyszyła publikacja “Pokolenie Solo. Rozmowy Anny Królicy z choreografami” (Kraków 2013) . Druga dwuletnia edycja Maszyny choreograficznej była dedykowana relacji Oskara Schlemmera z Tadeuszem Kantorem i funkcjonowała pod nazwą Maszyna choreograficzna. Analogie. Schlemmer.

„Niech nie sczezną artyści” we Wrocławiu w ramach ESK (2016) wraz z Adamem Kamińskim i Romą Janus (przegląd austriacko-polskich twórców z dziedziny tańca. 

„Archiwum ciała” (2013 r.) dwa lata później - „Z perspektywy żaby” - o posthumanizmie i choreografii współczesnej

oba projekty realizowane w Centrum Kultury „Zamek” w  Poznaniu. 

W latach 2012-2020 roku współpracowała z Karoliną Garbacik i Joanną Chitruszko jako kurator przy Festiwalu „Kalejdoskop” w Białymstoku. W 2015 zrealizowała wraz Pawłem Łyskawą i Erykiem Makohonem projekt kuratorski Goodbye Superman. Mężczyzna w polskiej choreografii, który był odpowiedzią na wcześniejszy jej autorski projekt Portrety. Kobiety w polskiej choreografii zrealizowany w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, gdzie w latach 2014-2017 prowadziła historyczną już Scenę Tańca Współczesnego na Wietora, kontynuując dzieło Moniki Godek, a wcześniej - Iwony Olszowskiej i Marty Pietruszki.

W latach 2008-2015 prowadziła autorskie zajęcia o tańcu teatralnym na Uniwersytecie Jagiellońskim – w Instytucie Kultury Współczesnej i w Katedrze Performatyki. Od 2017 prowadzi gościnnie zajęcia na wydziale Instytut Teatru i Sztuki Mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka wielu artykułów w serii „Balet i Taniec” wydanych przez „Bibliotekę Gazety Wyborczej”. Jest współzałożycielką i redaktorką portalu „nowytaniec.pl” – opiniotwórczego serwisu o tańcu współczesnym, funkcjonującego w latach 2006-2012. Była współzałożycielką i inicjatorką nieistniejącego już Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca. Prowadziła wiele warsztatów, prelekcji i rozmów z artystami w przestrzeni tańca. Publikowała w „Kontekstach”, „Teatrze” i „Didaskaliach” oraz na portalach “Dwutygodniku”, taniecpolska.pl, „Kultura enter”, teatralny.pl .

Założycielka Fundacji Performa w 2008 roku.