Katarzyna Machniewicz

Fotografka tańca, autorka wystaw indywidualnych i uczestniczka zbiorowych oraz autorka zdjęć spektakli publikowanych na stronie Fundacja Performa. Fotografią tańca zajmuje się od 2008 roku.

katarzyna m.jpg

W 2015 roku zdobyła główną nagrodę w kategorii "teatralne zdjęcie sezonu" w Konkursie Fotografii Teatralnej organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego za zdjęcie wykonane w czasie spektaklu ROOM 40 w choreografii Macieja Kuźmińskiego.

W 2017 roku jej portret artystyczny pisany słowem oraz fotografie zostały zaprezentowane w albumie "Nienasycenie spojrzenia" kuratorskim projekcie Anny Królicy wśród prac 21 fotografów zajmujących się fotografią tańca. Album, wydany przez Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, został nagrodzony Dyplomem Honorowym w ramach międzynarodowego konkursu Stiftung Buchkunst jako jedna z 10 najpiękniejszych książek roku oraz nominowana w kategorii albumu do Najpiękniejszej Książki Roku 2017 wydawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Jej zdjęcia były publikowane w materiałach promocyjnych festiwali, na stronach portalu taniecpolska.pl, na stronach internetowych i w materiałach promocyjnych fotografowanych przez nią artystów, w wydawnictwach polskich i zagranicznych: czasopismach i książkach poświęconych sztuce teatru, tańca, a także fotografii.

W fotografowaniu interesuje ją ekspresja emocji poprzez ciało, ruch, gest, mimikę, mikroruchy, drżenie mięśni, napięcie, aż po bezruch, zawieszenie. Intryguje ją ciało w swoich zdumiewających i nieoczywistych możliwościach i bezwzględnych, nieprzekraczalnych ograniczeniach. Zajmuje ją  dojrzałość ciała, psychiki, ich emanacja w ekspresji tanecznej i obecności scenicznej.

W fotografowaniu tańca szczególnie istotny jest dla niej dialog emocjonalny pomiędzy tancerzem i widzem.

Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych:

2015 - "Rezydencje BalletOFFFestival" w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie,

2016 - "Taniec. Kobieta. Mężczyzna. Continuum." w Białymstoku,

"Uwiedzeni Tańcem" w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie,

2017 - "Konstelacje. Przenikanie" w galerii Teatru Studio w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie,

2018 - "Stany pośrednie" w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie,

2019 - "Stany pośrednie - przystanek Kraków" w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie

oraz na wystawach zbiorowych:

2015 - Wystawa Prac Finalistów Konkursu Fotografii Teatralnej prezentowanej w siedzibie Instytutu Teatralnego w Warszawie

Wystawa zbiorowa prac finalistów i uczestników Konkursu Fotografii Teatralnej prezentowana w Galerii Plenerowej – Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

2016 - Wystawa "Obraz Teatru. Konkurs Fotografii Teatralnej 2015" prezentowana jako część Krakow Photo Fringe przy Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, oraz w Słupsku

2018 - Wystawa zbiorowa "Nienasycenie spojrzenia" podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA w Tarnowie

2019 - Wystawa zbiorowa "Ruch tworzący znaczenie"  - wystawa jako rozwinięcie projektu stworzenia albumu „Nienasycenie spojrzenia” była prezentowana w Centrum Kultury Wrocław-Zachód.

Informacje kontaktowe:

k.machniewicz@gmail.com