
Pamięć / Holocaust / Choreografia
Przez Holocaust Polska utraciła istotną część swojej tożsamości, którą stanowiła społeczność żydowska w naszym kraju. Tragedia ta wymaga ciągłej pracy związanej z pamięcią, dla której twórczą i uleczającą przestrzenią może stać się sztuka.
Tematem spotkania będą działania izraelskiego kolektywu Public Movement (PM), który powstał w 2006 roku w Tel Awiwie z inicjatywy choreografki Dany Yahalomi i artysty wizualnego Omera Kriegera. Na zespół, który artyści nazywają „grupą” bądź „ruchem”, składa się kilkunastu izraelskich performerów. Tworzą oni spektakle w przestrzeni publicznej, których tkanką jest swoista choreografia władzy – gesty zapożyczają od grup ideologicznych, z manifestacji i uroczystości państwowych. Artyści pracują z aktualnymi tematami społecznymi i politycznymi, ale także z pamięcią, która wciąż odciska piętno na ich narodzie. W Łodzi w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur zrealizowali cykl performansów, których tematem była żydowska historia miasta. Dla założycieli zespołu praca ta miała także osobisty wymiar – przodkowie obojga pochodzą z Polski.
dr Agata Siwiak
Kulturoznawczyni, teatrolożka, kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych. Adiunkta w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM. Realizuje i bada projekty dedykowane demokratyzacji kultury, interesują ją także zagadnienia związane z historia i pamięcią. W ostatnich latach pracowała jako dyrektorka artystyczna Festiwalu Bliscy Nieznajomi w Teatrze Polskim w Poznaniu, który od 2019 roku jest dedykowany teatrowi i kulturze Ukrainy (2015-2021), była także członkinią zespołu programowego Biennale Warszawa (2018-19), gdzie stworzyła autorski program RePrezntacje, za który dostała I nagrodę w kategorii „Instytucje artystyczne i muzea” w ramach Warszawskiej Nagrody Edukacji Artystycznej przyznawanej przez Urząd Miasta st. Warszawy. Autorka i kuratorka realizowanego w latach 2012-2014 dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego programu społeczno-artystycznego Wielkopolska: Rewolucje, za który dostała nominację do „Paszportu Polityki” w kategorii „Teatr”. W latach 2008-2010 dyrektorka artystyczna Festiwalu Dialogu 4 Kultur w Łodzi (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) dedykowanego kulturom żydowskiej, niemieckiej, rosyjskiej i polskiej. W latach 2004–07 kuratorka i dyrektorka (wraz z Pawłem Miśkiewiczem) międzynarodowego Intermedialnego Forum Teatru baz@rt w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.