Anna Ventura Natsuki – od flamenco do tańca butoh

anna ventura natsuki kesseki.jpg

Hiszpańska tancerka i choreografka Anna Ventura Natsuki założyła zespół LA VENTURA w 1991 roku. Artystka pracuje z dźwiękiem, maszynami i obrazem, co nazywa „mapowaniem”, które zazwyczaj odbywa się w nieoczywistych przestrzeniach. Sama o sobie mówi: „liczę po katalońsku, marzę po katalońsku, ale teraz myślę po francusku. Jestem po stronie tych, którzy wypadają za burtę. To dlatego moi partnerzy niekoniecznie są tancerzami. Na przykład tańczyłam na lodzie, na koniach, w samochodach. Ciało objawia się na tych niepraktycznych terytoriach”.


Anna Ventura Natsuki uczyła się tańca współczesnego i klasycznego, a także flamenco. Zgłębiała teatr, pedagogikę oraz poznawała sztuki użytkowe w zakresie performance, scenografii i oświetlenia. Niecierpliwość, poszukiwanie, tajemnica towarzyszą jej podczas artystycznej przygody, od treningu i odgrywania ról po choreografię. Dziś jej osobowość niepokoi, przyciąga i zachwyca wieloma aspektami, bogactwem, wrażliwością, potrzebą komunikowania się… poza słowami.


Niepewnie beztroska i kobieca Anna Ventura Natsuki uparcie opowiada się za chęcią tworzenia ruchów, odmawiając jakichkolwiek ograniczeń stylistycznych. Jej dzieła mają źródło w nieustającej ciekawości: skrzyżowane gesty Graham, Cunninghama, nowego tańca francuskiego, japońskiego, dumnego i niezłomnego ducha flamenco... Tancerka miksuje kultury i wpływy w zadziwiającej alchemii i prowadzi nas przez swoje pokazy w sennym i zmysłowym wszechświecie, w którym mieszają się fantazja, humor i czułość.



Jej podejście artystyczne zawsze wiązało się z działaniami uświadamiającymi tancerzy na wszystkich poziomach. Anna Ventura Natsuki prowadzi akcje edukacyjne, kursy i warsztaty podczas tworzenia swoich pokazów lub w trasie. Pracuje również w Narodowym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu, na Uniwersytecie w Caen, w Narodowym Konserwatorium Regionu Caen i kieruje stażami we Francji oraz zagranicą. Anna Ventura Natsuki uważa, że każdy może oswoić „swój taniec”. Czerpie z przekrojowości gatunków i multidyscyplinarności. Artystka miała pokazywać swój performans w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh BUTOPOLIS we Warszawie, niestety pandemia uniemożliwiła jej przyjazd do Polski. Został zaprezentowany pokaz online spektaklu „Kesseki” specjalnie przygotowany na to wydarzenie. Artystka otrzymała zaproszenie od dyrektorki festiwalu Sylwii Hanff na rok 2021.
Anna Ventura Natsuki
była wiele lat związana z zespołem Compagnie Ariadone. Założycielką grupy była Carlotta Ikeda. To niekwestionowana mistrzyni, pierwsza kobieta, która taniec Butoh wypromowała poza Japonią. Wizja artystyczna Ikedy sprawiła, że jej twórczość została doceniona przede wszystkim we Francji, ale także w innych europejskich krajach. Carlotta Ikeda studiowała taniec pod opieką samego twórcy butoh – Tatsumi Hijikaty. Wspólnie z Kō Murobushi założyła zespół Ariadone. Muzeum Narodowe Kostiumu Scenicznego w Moulins wspólnie z Anną Venturą Natsuki przygotowuje wystawę kostiumów japońskiej mistrzyni. Wystawa będzie prezentowana w kilku krajach na świecie. Ma być hołdem złożonym tej wybitnej tancerce, która zmarła w 2014 roku.

Adam Kamiński

Kurator Mandala Performance Festival, instruktor teatralny, prezes Stowarzyszenia JEST CZŁOWIEK, animator kultury.

Previous
Previous

W stronę wolności i uniwersum- Slava Inozemcev

Next
Next

Leonie Wahl - trauma i sztuka